Prekladací voz patrí medzi investície, ktoré sa osvedčujú z ekonomického, ako aj praktického hľadiska. Mnohí pestovatelia si uvedomujú ich benefity a investujú do modernizácie svojho strojového parku. My sme navštívili pána Ing. Petra Lelkeša, ktorý je predsedom PD Sokolce. Sprostredkoval nám svoj názor na kvalitu prekladacích vozov HAWE priamo z pohľadu užívateľa.

Predstavte nám prosím Vaše družstvo

Družstvo bolo založené niekedy v 70-80 rokoch. V rokoch po revolúcií malo celkovo približne 3000 hektárov. V 90-tych rokoch sme postupne preberali družstvá tu v okolí, ktoré to nejak s tou revolúciou neprežili. Tak sme sa dostali celkovo na 6 800 hektárov.

Čo sa týka rastlinnej výroby tak najväčšie zastúpenie máme z pšenice, nejakých 40%, a zvyšok pestujeme jačmeň, kukuricu, slnečnicu, repku a krmoviny pre kravy, keďže máme dosť silnú aj živočíšnu výrobu. Celkový počet hovädzieho dobytka je okolo 2100-2200.

Kedy ste začali používať prekladacie vozy?

Prekladacie vozy používame už nejakých desať rokov. Začínali sme s inou značkou. Mali sme najprv menší 20 kubíkový prekladací voz, s ktorým sme pozbierali prvé skúsenosti.

Prečo ste sa rozhodli značku HAWE?

Starší prekladací voz už mal niečo svoje odrobené tak sme rozmýšľali, že čo ako ďalej s  investíciami. Rozhodnutie padlo na investíciu do nového prekladacieho vozu, ale samozrejme do nejakého väčšieho.

Aj od kolegov aj od službárov sme vždy počuli, že prekladací voz HAWE s ktorým pracovali, vie kvázi zdvojnásobiť výkon kombajnu. Kombajn totiž nemusí čakať na odvoz a vie vyprázdňovať pekne počas jazdy. Tým pádom pracuje efektívnejšie, spraví viac hektárov za deň, čo má vplyv na lepšiu spotrebu.

Keďže sme mali dosť silné traktory, ktoré by vedeli potiahnuť aj väčšie prekladacie vozy tak sme sa rozhodli pre  HAWE ULW 4000. To je 43 kubíkový prekladací voz. Mali sme podmienku, že na ten prekladací voz sme chceli mať váhu, aby sme priamo na roli vedeli odmerať množstvo, ktoré zoberieme od kombajnov.

Kde ste tento väčší prekladací voz zakúpili a kto Vám ho servisuje?

Je to od firmy ANJA AGROTECHNIK. S firmou ANJA AGROTECHNIK máme dlhoročnú a veľmi dobrú spoluprácu. Kupujeme od nich okrem HAWE aj značku Lemken. Máme celkovo 3 disky Lemken  – Rubin 12 a máme jednu sejačku Solitair 12, ktorá má 12 metrový záber. ANJA AGROTECHNIK je firma, pri ktorej predajom stroja starostlivosť nekončí, ale naopak začína. Preto nám zabezpečuje kompletný servis a dodávku náhradných dielov pre našu spokojnosť.

Kedy má podľa vás najväčší zmysel vlastniť tento voz?

Zmysel to má najmä vtedy, keď to človek vie agregovať. Hlavne s kamiónmi, s kamiónovou dopravou. Keďže kamiónová doprava je podľa môjho názoru oveľa lacnejšia ako je traktorová doprava. Kým traktor môže jazdiť aj liter na kilometer, tak tie kamióny na dlhšej ceste majú spotrebu 30-35 litrov na 100 km.  Samozrejme je tam mýto, ale aj keď sa to všetko započíta aj vtedy to vychádza ešte efektívnejšie. Na to, aby sme vedeli vyťažiť kamióny však potrebujete kvalitné prekladacie vozy. A preto sme sa rozhodli investovať do HAWE.