Na sezónu 2023 inovoval LEMKEN svoj úspešný sejací stroj s prihnojovaním COMPACT-SOLITAIR. Po novom SOLITAIR DT (disk trailed – diskový ťahaný) bude zvládať prihnojovať a siať zároveň dve plodiny. Tomuto sa prispôsobil aj delený zásobník, ktorý bude po novom užší a dlhší. Vyrábať sa bude tento stroj v troch verziách, ako 4m, 6m a aj s 9m záberom v sklopnom prevedení.

Veľkým benefitom novej verzie je aj možnosť kombinácie prídavných zariadení. Klient si môže navoliť napríklad aj predný pneumatikový valec, menej agresívne taniere (síce menšie premiešanie, ale zasa potreba menšieho ťahového výkonu), nové náradia za tanierovou sekciou a ďalšie zmeny (ako aj gumový valec miesto pneumatikového, tiež aj plastové hroty zamedzujúce tvorbe hrobčekov medzi pneumatikami, prípadne smykovú lištu a ďalšie).

Klasická Heliodorová sekcia diskov, ktoré otvárajú pôdu sa v tomto novom stroji dá nahradiť jednoduchými vlnitými diskami, ktoré nie sú tak agresívne nastavené voči smeru jazdy, takže dochádza k otváraniu pôdy len v minimálnom rozsahu.

Samozrejmosťou je IsoBus kompaktibilita a výsevné ústrojenstvo s jednotlivými valčekmi pre každých 1,5m záberu, takže možnosť sekčného vypínania siatia zostala zachovaná. Celé výsevné ústrojenstvo je však nové, elektricky poháňané s lepším prístupom a po novom sa menia naraz celé výsevné valčeky bez použitia náradia. Zásobník je v základe s objemom 4400l (pre dve osivá) v prípade prihnojovania (to môže byť robené aj bez prihnojovacích botiek len privedením hnojiva k sekcii diskov) je objem zásobníka 5100l.

Možnosti práce nového stroja SOLITAIR DT:

  • iba osivo (jeden typ)
  • hnojivo a osivo do jedného radu (single-shot)
  • hnojivo samostanými pätkami do radu medzi dva rady osiva (double-shot)
  • výsev dvoch druhov osiva ako single (jedným radom botiek jedno osivo a druhým radom druhé osivo – single/double-shot)

Nový SOLITAIR DT sa bude tak ako predchodca vyrábať s dvomi rozostupmi výsevných botiek (12,5 a 16,7cm), výsevná lišta s dobre známymi OptiDiscami sa nezmenila a aj možnosti prítlahu zostávajú pôvodné – mechanický a hydraulický.